úterý 5. srpna 2014

Čištění koberců bez chemie

Jak vyčistit skvrny na koberci bez použití chemie

Pro každou hospodyňku je velmi nepříjemné, když se na koberec vylije sklenka červeného, hrnek kávy nebo se objeví mastný flek. Poradíme vám pár triků na odstranění skvrn bez použití chemie.


1. Skvrny od červeného vína: Zasypte je kuchyňskou solí, po chvíli působení dobře vysajte a místo propláchněte minerálkou nebo sodovkou. Skvrnu lze také polít bílým vínem, které by ji mělo odbarvit. Po chvíli působení vše odstraňte za pomoci vlažné vody. Můžete použít i čistý alkohol – klidně například i vodku.

2. Skvrny od kávy a čaje: Ihned je odstraňte teplou vodou, pokud ale už stačily zaschnout, vezměte si na pomoc čisticí benzin. Můžete je pokapat citronem, a pak očistit vlažnou vodou a hadříkem. Platí na ně také studené mléko, ale to pak musíte dostat dokonale pryč, takže se hodí spíš pro textil, který jde následně vyprat. Dobrou volbou je směs alkoholu a bílého octa.

3. Mastné skvrny: Zasypejte je moukou a počkejte, až se do ní tuk vsákne. Pak vysajte a dočistěte vlažnou vodou s trochou saponátu na nádobí. Pokud jsou mastné skvrny staršího data, pak je nejlepší nechat koberec vyčistit profesionálně.

„Někdy se podaří vyčistit skvrnu dobře, ale vznikne další efekt – čistý flek na špinavém koberci. Takže se rozhodně vyplatí svěřit své koberce alespoň jednou za rok do péče odborníka, který má potřebné vybavení, aby zbavil koberce skvrn i nečistot.