neděle 7. září 2014

TIP: Domácí úklid - praní

Naučte se prát prádlo
Poprvé máte vlastní domácnost a nevíte si rady s praním prádla? Zde je pár rad pro začátek.
Dnes jsou k dispozici inteligentní pračky se šestým smyslem, ale i tak nemůžeme jen prádlo vložit a pračku zapnout. Správné praní není zcela jednoduché. Jak prát, abychom neměli ze svetru obleček pro panenky a z bílé košile růžovou?? Poradíme vám!


Třídění je základ

Výrobci nám nabízejí nepřeberné množství pracích prášků na barevné prádlo, které zaručují, že se nám zachovají barvy. To není zcela jisté. Je lepší prádlo více třídit. Určitě buďte pečlivé a dávejte si zvlášť černé prádlo, červené, světlé a modré. Dále se ujistěte, na kolik se co pere. Sice dáte věci na černou hromadu, ale stane se, že košilku vyperete na 40 místo na 30 stupňů. Pak nečekejte, že za vás pračka udělá zázraky.

Vyznejte se v pracím prášku

Chcete krásné barvy beze změny? Vyberte vhodný prací prášek. Určitě prášky dávejte podle druhu prádla. Na černé používejte jiné, stejně tak i pokud chcete mít ložní prádlo zářivě bílé. Dávkujte prací prášek podle vaší pračky, uvedení na etiketě, tvrdosti vody a s ohledem na množství prádla.
Vybírejte i podle prášku vhodný program. Inteligentní pračky nabízí programy podle barev a materiálů. Vaše pračka má určitě speciální programy na ložní prádlo, šetrné praní nebo na vysoce nasákavé prádlo, jako jsou deky či potahy. Při běžném praní nemusíte volit program s předpíráním, ušetříte tak peníze.

Buďte inteligentnější než pračka

Barevné prádlo perte klidně dohromady, ale pozor na nové věci. Často se stane, že nové krásné barvy se vám zapustí do jiného prádla, které má jinou barvu. Lepší je prádlo třídit a prát podle podobnosti barev.
V drogerii existují i speciální papírky, které vám prádlo ochrání před pouštěním barev. Volte i vhodné prací prášky speciálně na barevné praní.
Máte-li pračku, která je inteligentní a sama si dávkuje vodu i prášek, můžete být spokojení. Obecně se ale doporučuje dávkovat prádlo tak, aby se praní vyplatilo. Nikdy buben pračky neplňte k prasknutí. Prádlo se vypere, zmačká a také může zůstat nevyždímané či se zbytkem prášku.