úterý 5. srpna 2014

Zatočte s roztoči

Zatočte s roztoči

O rozvoj alergických onemocnění se nejvíce zasluhuje přítomnost roztočů v našich domácnostech, kteří se často označují jako roztoči bytového prachu. U nás se vyskytují zejména roztoči rodu Dermatophagoides. Roztoči bytového prachu jsou zcela nejčastější příčinou rozvoje alergických onemocnění. Živý se odpadlými částečkami pokožky a vlasů a nejlépe se jim daří při teplotě kolem 25°C a ve vlhku. Proto je pro roztoče nejvhodnějším domovem zejména naše ložnice. Nacházejí se v matracích, peřinách, polštářích, čalouněném nábytku, kobercích, záclonách, závěsech atd.Alergie na roztoče se může projevovat i velmi nenápadně. Trpíte často slabou rýmou? Býváte i po dlouhém spánku unaveni? Právě můžete trpět alergií na bytový prach, tedy na roztoče. Již několikrát bylo dokázáno, že naší postel sdílíme zhruba s dalšími dvěma miliony nezvaných hostů. Pokud tento problém nezačnete řešit včas, mohou se u vás či vašich blízkých dříve nebo později objevit zdravotní potíže.

Co proti roztočům dělat?

Polštáře, peřiny, záclony a závěsy je nutné často prát (pokud možno nejméně na 60°C), velmi vhodné je i využití mrazu (1-2x měsíčně na pár hodin vložit do mrazáku) a důležité je časté větrání místností. S hubením roztočů v matracích a kobercích je to složitější a mnohdy je s výhodou oslovit odborníky. Preventivně si opět v zimním období pomůžeme mrazem, kdy matrace několik hodin větráme na balkoně. Vhodné je využití speciálních dezinfekčních prostředků, které roztoče zahubí.

Pravidelné vysávání vysavačem s hepa filtrem

Velmi dobré je pravidelné vysávání vysavačem s hepa filtrem. Důležité je však toto hloubkové čištění opakovat v pravidelných intervalech, abychom si čistotu domácnosti udrželi. Zvláště, pokud vlastníme domácí mazlíčky, bychom čištění měli provádět častěji.

Vzhledem k tomu, že alergie a různá kožní onemocnění způsobená přítomností roztočů se netýkají pouze lidí, ale i našich domácích mazlíčků, měli bychom tato preventivní opatření uplatňovat i zde. Pelíšek pravidelně prát nad 60°C, nechávat větrat a jednou za čas vysát vysavačem s hepa filtrem a vydezinfikovat. Proto myslete na své zdraví a zatočte s roztoči ještě dnes.