pátek 26. září 2014

10 tipů jak si ulehčit žehlení

Žehlení může trvat méně času i šetřit peníze


Kdybychom měli sestavit žebříček nejhorších domácích prací, žehlení by se jistě umístilo na prvních příčkách, ale nezoufejte, máme pro Vás fígle, jak si žehlení ulehčit.

Pokud žehlení opravdu nemůžete strávit, není nic jednoduššího, než ho přenechat těm, které to opravdu baví. Neváhejte a využijte bezchybné služby firmy Zdravý úklid, a pokud jste se rozhodli, že dáte této domácí práci ještě šanci, máme pro vás několik tipů.

Kvalitní žehlička zjednoduší žehlení

  1. Do dobré žehličky se opravdu vyplatí investovat. Doporučujeme vybírat vždy tu těžší, která vyvine větší tlak na prádlo a žehlení tak bude snadnější.
  2. Další důležitou věcí je kvalitní a pevné žehlící prkno, to si vždy nastavte tak, abyste žehlili ve vzpřímené poloze a nehrbili se. Ideální je, pokud na prkno můžete položit celé dlaně, aniž byste se museli ohnout nebo ohýbat ruce.
  3. Vyžehlené věci neskládejte okamžitě, žehlička bude zbytečně dlouho hřát, ale hlavně by se Vám ještě teplé oblečení znovu pomačkalo a vznikly nežádoucí přehyby. Před skládáním tedy nechte oblečení vždy vychladnout. Ušetříte si tak práci i elektřinu.
  4. Pokud máte trička s flitry nebo potisky, doporučujeme vždy žehlit přes vlhkou utěrku. Neponičíte si tak žehličku ani své módní outfity. Ze stejného důvodu takto žehlíme i flanel, manšester, tvíd nebo vlnu.
  5. Pořiďte si rukávník, prádlo tak bude vyžehlené opravdu dokonale a také mnohem rychleji.
  6. Pozor na drahé společenské obleky, ty také vždy žehlete přes vlhkou utěrku nebo ručník. Mohlo by dojít k poničení a vytvoření nežádoucích lesků látky, kterých se už bohužel nezbavíte. Tyto kusy oblečení žehlete opravdu opatrně s přidáním páry a žehličku jen jemně pokládejte na tkaninu.
  7. Nastavte správnou teplotu. Na štítcích prádla najdete doporučení. U smíšených látek nastavte teplotu podle nejchoulostivější látky v dané směsi. A pokud si nejste jistí teplotou, vyzkoušejte to na rubové straně, například ve švu.
  8. Dbejte na pečlivé pověšení mokrého prádla. Čím lépe prádlo pověsíte, tím bude měně pomačkané a bez přehybů. Žehlení je potom jedna radost.
  9. Dobrým tipem je žehlit ještě za vlhka a to zejména košile. K tomu postačí jednoduchý rozprašovač na vodu. Prádlo kropte vždy teplou vodu, lépe se tak vsákne do tkaniny.
  10. A co je nejdůležitější, vytvořte si příjemnou atmosféru, pusťte si oblíbený seriál nebo hudbu a při žehlení si udělejte relax.

Špinavá žehlička a odstranění spálenin na oblečení

Jak odstranit zapečený kousek tkaniny na žehličce?
Přece zubní pastou, je jemná a účinná. Pokud nechcete experimentovat, v drogerii můžete koupit speciální čistící prostředek na žehličky. Vyjde vás zhruba na 40 Kč.

Jak odstranit spáleninu od žehličky na oblečení?
Spálené místo namočte a posypte škrobem, po zaschnutí skvrnu setřete. 

Špinavé límečky, prádlo od make-upu a skvrny od potu?
Zaručeně pomůže potřít skvrny mýdlem s jelenem, a až poté vyprat a vyžehlit. 


Poradíte si i se skládáním vyžehleného prádla?