úterý 5. dubna 2016

Jak si vyčistit monitory či televize a klavesnice

Zaprášené televize či LCD monitory??

V každé domácnosti či kanceláři máme dnes monitory a televize. Proto je nutné při úklidu kanceláří či úklidu domácností setřít prach i z těchto zařízení.

Ať už jsme technicky zdatní či nikoliv, před každým úklidem se ujistěte, zda jde o LCD či plazmovou obrazovku. Určitě nepoužívejte chemické a agresivní prostředky a už vůbec nesahejte na přípravky pro klasické čištění CRT monitorů. Pokud se jim nevyhnete, poničíte si protiodrazovou vrstvu na povrchu monitoru a s čistým obrazem se klidně rozlučte.

A jak to dělají profesionálové? Pokud zrovna nemají speciální čistící přípravky bez alkoholu, vezmou vlažnou vodu, jemný mycí prostředek na nádobí, namočí měkkou utěrku z mikrovlákna, dobře vyždímají a opatrně bez tlačení se snaží z monitoru odstranit urputně držící skvrny.


Plazmové monitory a televize

Vyžadují speciální a velmi šetrné čištění. Starší televize měly klasické skleněné monitory, tak se péče o ně nijak nelišila od obyčejného zrcadla. Avšak plazmy jsou sice skleněné, ale hodně náchylné a snadno byste je mohli zničit. To samé platí u monitorů, tabletů a dotykových telefonů.

Ideálně si nakupte speciální ubrousky, a pokud máte lesklé rámy, vezměte si raději utěrku z mikrovláken a bezalkoholový čistič s antistatickým efektem.

Cena čistících souprav se pohybuje od 100 Kč. Mezi nejlevnější patří napuštěné utěrky, které bývají v balení po 100 kusech. Když si to přepočítáte, vyjde vás úklid na jednu korunu, což je úplně skvělé. Monitor by se měl čistit 2x do týdne. Tyto speciální utěrky nejsou napuštěné alkoholem a mají antistatické účinky.

Hadřík z mikrovlákna

Je natolik jemný, že sám o sobě odstraní mastnotu. Na větší špínu jej namočte do vody a monitor lehce utřete.  Tak rozhodně NE!

Nečistěte obrazovky toaletním papírem či ubrouskem. Nikdy nebudou mít takovou jemnou strukturu a můžete si monitor pěkně poškrábat.

Někteří "kutilové" radí hadr namočený do technického lihu. To je absolutně nepřípustné. Klidně si naleptáte  povrch a zničíte antireflexní vrstvu.

Umíte si představit místo, které je více špinavé než klávesnice? Každodenním používáním se ohmatává a  zůstávají na ní zbytky kůže, prach a někdy i svačina. Není se čemu divit, že se právě zde koncentrují bakterie, viry a dokonce i červotoči. Pusťme se do pravidelné údržby.

Nejprve si vypněte počítač a pro jistotu odpojte kabel. Klávesnici obraťte vzhůru a vyfoukejte z ní
prachkompresorem, fénem nebo existují plechovky se stlačeným vzduchem. Jednotlivé klávesnice
promačkejte. Pokud si na to troufnete, můžete vyndat každou klávesu zvlášť, ale buďte si jistí, že se z toho zblázníte.

Existují i speciální hmoty, které položíte na klávesnici, zatečou mezi tlačítka, a pak ji vyndáte i s veškerým nánosem drobečků a prachu ven. Nejde to tak jednoduše, jak tvrdí výrobci, protože se hmota na bázi plastelíny občas potrhá a nelze ji tak snadno vytáhnout. Také nepočítejte s tím, že byste ji mohli používat opakovaně, i když to na obalu výrobci zdůrazňují. Nakonec otřete speciálními vlhkými hadříky a je hotovo.